آشنایی با تجهیزات شبکه

روتر

روتر از نظر لغوي به معناي مسیریاب مي باشد. Router یا مسیریاب ها تجهیزات سخت افزاری هستند که اتصال شبکه های کامپیوتری را با هم فراهم می کنند. یک مسیریاب از تجهیزات سخت افزاری نظیر جعبه (Case) برد اصلی (MotherBoard)، پردازنده (CPU) و حافظه (RAM) تشکیل شده است.
اولین و اصلی‌ترین وظیفه هر Router عمل مسیریابی و برقراری اتصالات يک شبکه به چندين شبکه ديگر می باشد و در واقع داده ها را از یک شبکه به شبکه دیگری ارسال می کند.

توان پردازش و قدرت روتر ها :

در روترهای قوی تر همانند 3845 و یا 3945 سیسکو از یک یا دو پردازنده قوی و معماری های پیشرفته استفاده می شود که به راحتی توانایی تحمل ترافیک شدید کاری را دارا می باشد . در حالی که در روترهای ضعیف تر این کیفیت ساخت به مراتب پایین تر می آید.


پشتیبانی از پروتکل های های خاص در مسیریابی
  :

پروتکل های مسیریابی ، روال هدایت پکت های شبکه را مشخص می کنند. پروتکل های مسیریابی برای شبکه های کوچک تا بزرگ طراحی شده اند .  بسته به نوع Router و ورژن IOS انتخابی، می توانیم از انواع پروتکل های مختلف و پیشرفته شبکه همانند ospf و … استفاده کنیم.


تنوع پورت ها و اسلات ها در روتر ها
:

پورت های Router امکان ارتباط با شبکه های جانبی را در اختیار ما می گذارند که ساده ترین آنها اترنت می باشد. بسته به نوع و قدرت سخت افزاری Router شما می توانید به صورت ماژولار، پورت های مورد نظر خود را به Router اضافه کنید. لازم به ذکر است که بر روی روترها از جاهایی خالی تحت عنوان اسلات برای اضافه نمودن پورت مناسب و مورد نیاز استفاده می شود. در روترهای کوچک تر حداکثر از 2 اسلات پشتیبانی می کنند در حالی که در روترهای قوی تر به 4 اسلات افزایش می یابد.

 

انواع روتر :

روترها به دو دست سخت افزاری و نرم افزاری تقسیم می شوند .

Router نرم افزاری

به حداقل دو کارت شبکه و یک سیستم عامل شامل ویندوز و یا لینوکس برای مدیریت پکت ها نیاز داریم .

Router سخت افزاری :

یک سری شرکت های معروف جهان، نسبت به تولید سخت افزار اختصاصی Router اقدام نموده اند. این شرکت ها بر اساس نیاز و ابعاد شبکه نسبت به تولید روترهایی شبکه با توان سخت افزاری متفاوت اقدام نموده است .


تفاوت روترهای بی سیم و با سیم:

تنها فرق روترهای بی‌سیم و سیمی در نوع ارتباطی است که استفاده می‌کنند. Router سیمی تنها دارای پورت lan است، در حالی که یک Router بی‌سیم یا wifi به یک آنتن و آداپتور بی سیم مجهز است تا امکان برقراری ارتباط بدون نیاز به کابل را فراهم کند.


تعمیر روتر سیسکو

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید