اخبار فناوری, تکنولوژی

باریک ترین اسپیکر های جهان ساخته میشود 

باریک ترین اسپیکر های جهان ساخته میشود

مهندسان دانشگاه MIT به تازگی باریک ترین اسپیکر را ساخته‌اند که آن را بر روی دیوار همانند کاغذ دیواری نصب میکنند. به گفته تیم MIT این اسپیکرها کمترین مصرف انرژی را دارند و به راحتی میتواند به تولید انبوه برسد.

توضیح ساده ای از عملکرد این محصول این است که از طریق مرتعش کردن دیافراگم اسپیکر، هوای روی آن را به گردش در می آید تا امواج صوتی تولید کند، این مرتعش کردن در باقی اسپیکرها و سیستم‌های صوتی به وسیله جریان‌های الکتریکی و میدان‌های مغناطیسی انجام می‌شود.

با همه این موارد دانشمندان و متخصصان توانستند در سال‌های اخیر با ایجاد روش‌های متفاوت، در دستگاه‌های بسیار باریک به نتایج مشابهی دست پیدا کنند. برای مثال اسپیکرهای «فیلم باریک» از مواد پیزوالکتریک استفاده می‌کنند که در پاسخ به تغییر ولتاژ مرتعش می‌شود.

بزرگترین مشکل این اسپیکر ها اینجاست ک که این دسته از اسپیکرهای باریک یا بایست حالت ایستاده و آزاد داشته باشند، یا اینکه با کمی فاصله از سطوح دیگر  قرار بگیرند زیرا نصب کردن‌شان موجب کاهش قابلیت ارتعاش و تولید صوت در آنها می‌شود

 

چگونگی ساخت اسپیکر دانشگاه MIT

طبق خبر های منتشر شده این نقطه ضعف توسط مهندسان دانشگاه MIT رفع شده زیرا اسپیکر فوق باریک ساخت آنها به دلیل طراحی دوباره می‌تواند روی هر سطحی نصب شود.

آنها متوجه شدند که می‌توانند به جای مرتعش کردن کل سطح دیافراگم، شبکه‌ای از گنبدهای برجسته ایجاد کنند که هریک مستقل از دیگری مرتعش شوند.

این امر با قرار دادن یک لایه نازک 8 میکرومتری از مواد پیزوالکتریک بین دو لایه پلاستیک PET ممکن شد.

در این حالت یک لایه PET دارای شبکه‌ای از حفره‌های ریز است که مواد پیزوالکتریک از آنها خارج شده و لایه PET زیرین در کنار محافظت از دیافراگم اجازه می‌دهد تا اسپیکر به یک سطح نصب شود.

گفتنی است که نتیجه این فرایند اسپیکری است که 120میلی‌متر ضخامت و وزنی برابر با 2 گرم دارد.
محققان جهت آزمایش آنرا روی دیوار نصب کردند و صدای آنرا در فاصله 30 سانتیمتری با میکروفون ضبط کردند، این اسپیکر توانست با 25 ولت الکتریسیته در 1 کیلوهرتزی، امواجی با قدرت 66 دسی‌بل تولید کند، میزانی که در 10کیلوهرتز به مقدار 86 دسی‌بل رسید.

در پایان گفتنی است که این اسپیکر مصرف انرژی پایینی دارد و به ازای هر سانتیمتر مربع از اسپیکر تنها 100میلی‌وات انرژی مصرف می‌شود.

 

آموزش تعمیر اسپیکر لپ تاپ

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید