تعمیرات سوئیچ سیسکو

مانیتورینگ سوئیچ های سیسکو

نرم افزار SoftPerfect Switch Port Mapper نرم افزار مدیریت پورت سوئیچ شبکه است. این نرم افزار، این قابلیت را به شما می دهد که از وضعیت پورت های سوییچ اطلاع دقیقی پیدا کنید و بتوانید مانیتورینگ سوییچ های سیسکو با این نرم افزار را انجام دهید

مدیریت زیرساخت یکی از مهمترین وظایف مدیران شبکه می باشد. با استفاده از ابزارهای مختلف مدیران شبکه می توانند به راحتی اقدام به مدیریت زیرساخت کنند. یکی از دستگاه هایی که مدیران شبکه با آن بسیار سر و کار دارند، سوییچ می باشد. مدیریت سوییچ در زیرساخت های پیچیده از چندین VLAN در آن ها استفاده شده و ساختار سوئیچینگ آن لایه می باشد که بسیار اهمیت دارد. در این زیرساخت ها شما می بایست اطلاعات دقیقی از این که چه پورتی در سوییچ در کدام VLAN می باشد، کدام پورت ها Trunk شده اند، و هر پورت به چه دستگاهی متصل شده و این که موقعیت پورت ها چیست داشته باشید.

در سوییچ CISCO شما می توانید با راهکار های مختلف اقدام به بدست آوردن این اطلاعات کنید. نکته قابل توجه آن است که جمع آوری این اطلاعات در یک صفحه و با استفاده از یک ابزار متمرکز می تواند به شما دید بهترین داده و شما را در امر عیب یابی بسیار کمک کند.

برای اضافه کردن سوئیچ ها به نرم افزار SoftPerfect Switch Port Mapper، جهت مانیتورینگ سوییچ های سیسکو ابتدا SNMP را  فعال کنید.

پیکربندی SNMPv2 در Cisco

این مراحل، برای روترها و سوییچ های CISCO یکسان می باشد. در ابتدا با استفاده از پروتکل Telnet به سوئیچ (Switch) یا روتر (Router) مورد نظرتان متصل شوید. با نوشتن دستور enable وارد وضعیت فعال شوید.

دستور Configure Terminal را تایپ کرده که وارد محیط Configuration شوید.

نسخه دو SNMP در دو حالت Read-only و Read-write قابل استفاده می باشد و برای هر کدام میتوانیم Community String جداگانه ای را تعریف کنیم.

جهت پیکربندی این مقدار در حالت Read-only از دستور زیر استفاده کنید.

snmp-server community User

 

شما می توانید در این قسمت به جای User کلمه مورد نظر خود را قرار دهید.

اضافه کردن سوئیچ به نرم افزار SoftPerfect Switch Port Mapper

در Software Switch Port Mapper بر روی Manage Devices کلیک کنید.

اضافه کردن سوئیچ به نرم افزار SoftPerfect Switch Port Mapper

در پنحره باز شده برای اضافه کردن دستگاه خود بر روی Add کلیک کنید.

در این پنجره Add، باید اطلاعات سوئیچ را وارد کنید.

  1. در قسمت Host name باید IP سوئیچ را وارد کنید.
  2. در قسمت SNMP Version بر روی حالت SNMPv2c قرار بدهید.
  3.  در قسمت Community String باید Community که در سوئیچ تعریف کردید را در اینجا وارد کنید.
  4. در قسمت Device Name یک نام بدلخواه وارد کنید.
  5.  در آخر بر روی Test connection کلیک کنید تا مطمئن شوید که ارتباط برقرار است. اگر ارتباط برقرار باشد اطلاعات سوئیچ در یک پنجره جداگانه نمایش میدهد.

در آخر بر روی Ok کلیک کنید.

برای اسکن کردن سوئیچ تنها کافیست بر روی Go کلیک کرده و سوئیچ مورد نظر را انتخاب کنید تا سوئیچ را اسکن کند.مدت زمان اسکن حداکثر یک دقیقه زمان میبرد.

اسکن کردن سوئیچ روی نرم افزار

سپس اطلاعاتی اعم از وضعیت پورت همانند روشن یا خاموش بودن پورت، سرعت، وضعیت VLan, IP ، ،Duplex و…. را نمایش می دهد.

نکته قابل توجه این است که اگر از سایت اصلی این نرم افزار را دانلود کنید تا ۱۱ پورت سوییچ بیشتر اسکن نمی کند و باید لایسنس تهیه کنید تا تمامی پورت ها را اسکن کند، اما در سایت های ایرانی می توانید نسخه کرک شده این نرم افزار را پیدا کنید تا پورت ها را کامل اسکن کند.

مانیتورینگ سوئیچ های سیسکو

SoftPerfect Switch Port Mapper_SNMP_سوئیچ_روتر_سیسکو_Telnet

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید